نرم افزارهای مسیریابی

همراه شما هستیم با

راهنمای مسیریابی یرینو

یکی از اصلی‌ترین پارامترهایی که برای شهروندان و توریست‌های یک شهر مهم است، سیستم حمل و نقل عمومی آن است. حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ ترکیه، مانند استانبول، در سال‌های اخیر پیشرفت فراوانی داشته است. برای رفاه حال توریست‌ها و گردشگرانی که به شهر استانبول سفر می‌کنند، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی قدرتمندی ایجاد شده‌اند که گردشگران می‌توانند، در کوتا‌ه‌ترین زمان و با پرداخت کم‌ترین هزینه به مقصد مورد نظر خود برسند.

دانلود نرم افزارها

مسیریابی در ترکیه

یکی از اصلی‌ترین پارامترهایی که برای شهروندان و توریست‌های یک شهر مهم است، سیستم حمل و نقل عمومی آن است. حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ ترکیه، مانند استانبول، در سال‌های اخیر پیشرفت فراوانی داشته است. برای رفاه حال توریست‌ها و گردشگرانی که به شهر استانبول سفر می‌کنند، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی قدرتمندی ایجاد شده‌اند که گردشگران می‌توانند، در کوتا‌ه‌ترین زمان و با پرداخت کم‌ترین هزینه به مقصد یکی حمل و نقل عمومی آن است. حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ ترکیه، مانند استانبول، در سال‌های اخیر پیشرفت فراوانی داشته است. برای رفاه حال توریست‌ها و گردشگرانی که به شهر استانبول سفر می‌کنند، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی قدرتمندی ایجاد شده‌اند که گردشگران می‌توانند، در کوتا‌ه‌ترین زمان و با پرداخت کم‌ترین هزینه به مقصد مورد نظر خود برسند وسایل نقلیه عمومی که در استانبول با استفاده از استانبول‌کارت یا همان آکبیل، به ارائه خدمات برای مشتریان خود می‌پردازند عبارتند از: اتوبوس- متروبوس- مترو-تراموای-کشتی- تله‌فریک- فونیکولر- مارمارای

حمل و نقل در ترکیه

اتوبوس

رایج‌ترین وسیله نقیله عمومی در شهر استانبول اتوبوس‌های شهرداری یا همان خطوط واحد هستند. این اتوبوس‌ها به همه‌جای شهر دسترسی داشته و مسافران را جابه‌جا می‌کنند. در بعضی شهرها این خدمات از طرف شهرداری و در برخی شهرها از طرف شرکت‌های خصوصی ارائه می‌گردد.

البته لازم به ذکر است که اتوبوس‌های خطی استانبول به دلیل تردد در مسیرهای متنوع و ترافیک سنگین خیابان‌ها، سرعت حرکت‌شان بسیار کند بوده و کمتر مورد استقبال مردم است. اما اتوبوس همیشه مسافران و طرفداران خود را دارد، زیرا مسیرهایی وجود دارد که دسترسی به آن‌‌ها از طریق تراموا و مترو ممکن نیست و برای رسیدن به مقصد باید از اتوبوس استفاده کرد.

دانلود پی دی اف

مترو

مترو ترکیه در 5 شهر بزرگ این کشور با آخرین استانداردهای جهانی ساخته شده و روزانه عده زیادی از مسافران را جابه‌جا می‌کند. شهرهایی که خطوط مترو آن‌ها در ترکیه راه‌اندازی شده‌اند عبارتند از: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آدانا. پیشرفته‌ترین مترو در این کشور در شهر استانبول راه‌اندازی شده است. گفته می‌شود خطوط مترو استانبول در حال حاضر توانایی جابه‌جایی مسافران را در 92 کیلومتر دارد. علاوه بر آن مترو استانبول روزبه‌روز در حال پیشرفت است و خطوط جدید نیز در این شهر راه‌اندازی خواهد شد. لازم به ذکر است که تنها خط مترویی که قاره آسیا و اروپا را به یک‌دیگر متصل می‌کند، مارماریی است که از زیر تنگه بسفر (بوغاز) می‌گذرد

دانلود پی دی اف

متروبوس

متروبوس که تنها متعلق به شهر استانبول است، به اتوبوس‌هایی گفته می‌شود که به سبک و مدل مترو در شهر تردد می‌کنند. به همین علت، مسیرهای خاصی برای متروبوس‌ها در نظر گرفته شده‌است. در حالت کلی می‌توان گفت، متروبوس در شهر نوعی روش حمل و نقل سریع است که معمولا از ترافیک‌‌های سنگین شهر استانبول در امان است.

یکی دیگر از مزیت‌های جابه‌جایی با متروبوس این است که متروبوس با کشتی، مترو، اتوبوس‌های شهرداری و سایر وسایل حمل و نقل عمومی، امکان ادغام دارد. در سایه این ادغام هنگام بروز مشکلات فنی در متروبوس، به سادگی می‌توانید به سایر وسایل حمل و نقل عمومی منتقل شده و به مقصد خود برسید.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت متروبوس‌های شهر استانبول، فعالیت شبانه روزی و ۲۴ ساعته آن‌هاست که این امکان در کمتر وسیله نقلیه عمومی دیده می‌شود. متروبوس در مسیری ۵۳ کیلومتری با مجموع ۴۴ ایستگاه، از بیلک دوزو در غرب قسمت اروپایی شروع شده و تا سواوتلو چشمه در قسمت آسیایی ادامه می‌یابد. مسیر متروبوس در وسط اتوبان E۵ قرار گرفته و برای دسترسی به ایستگاه‌های آن باید از پل‌های عابر پیاده مرتبط با آن استفاده نمایید.

اتوبوس‌هایی که در این مسیر جابه‌جایی مسافرین را انجام می‌دهند، دارای ظرفیت بالای مسافر و مجهز به سیستم سرمایشی در تابستان و گرمایشی در زمستان می‌باشند. متروبوس نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی دارای ایمنی و راحتی بیشتر برای معلولین بوده و طراحی آن امکان استفاده را برای تمام گروه‌های جامعه میسر می‌کند. متروتوبوس‌ها مجهز به صفحه نمایش می‌باشند که ایستگاه‌ها را پیش از رسیدن به آن اعلام کرده و در اکران صفحه‌های نمایش برای مسافر به تصویر می‌کشند.

پس از خروج از گیت و خارج شدن از ایستگاه، می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان هزینه سفرتان را پس بگیرید. در واقع پرداخت از کارت شما به اندازه مسیر طی شده کسر می‌شود و مابقی هزینه به کارت شما بازگردانده می‌شود.

نکته مهم در رابطه با متروبوس‌های استانبول این است که از غرب منطقه اروپایی تا آسیایی را نمی‌توان با یک خط طی کرد. بنابراین مسافرین باید در یکی از ایستگاه‌های آوجیلار یا زینجیرلی کویو تغییر وسیله بدهید. (فقط از ساعت ۱:۳۰ بامداد تا ۵:۰۰ بامداد می‌توان از خط ۳۴g استفاده کرد).

خطوط متروبوس

AVCILAR – ZİNCİRLİKUYU ۳۴

آوجیلار _ زینجیرلی کویو
طول مسیر: ۳۰ کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۲۶
SÖĞÜTLÜÇEŞME – CEVİZLİBAĞ ۳۴A
سؤاؤتلو چشمه _ جِویزلی باغ
طول مسیر: ۲۲ کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۱۹
AVCILAR – SÖĞÜTLÜÇEŞME ۳۴AS آوجیلار –
سؤاؤتلو چشمه
طول مسیر: ۴۲کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۳۳
BEYLİKDÜZÜ – ZİNCİRLİKUYU ۳۴BZ
بیلیک دوزو _ زینجیرلی کویو
طول مسیر: ۴۰کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۳۷
BEYLİKDÜZÜ – CEVİZLİBAĞ ۳۴C
بیلیک دوزو _ جِویزلی باغ
طول مسیر: ۲۹ کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۲۶
: BEYLİKDÜZÜ – SÖĞÜTLÜÇEŞME ۳۴G
بیلیک دوزو _ سؤاؤتلوچشمه
طول مسیر: ۵۲ کیلومتر
تعداد ایستگاه : ۴۴
UZUNÇAYIR – ZİNCİRLİKUYU ۳۴U
اوزون چاییر _ زینجیرلی کویو طول مسیر :

تعداد ایستگاه : ۶
: ZİNCİRLİKUYU – SÖĞÜTLÜÇEŞME ۳۴Z
زینجیرلی کویو _ سؤاؤتلو چشمه
طول مسیر: ۵/۱۱ کیلومتر تعداد ایستگاه : ۸

تراموای

تراموای یکی از قدیمی‌ترین وسایل نقلیه عمومی ترکیه است که با حال و هوای نوستالژیک خود در شهرهای ترکیه تردد می‌کند. تراموای از جمله محبوب‌ترین وسایل نقلیه می‌باشد که دلیل این محبوبیت سرعت متعادل آن در حمل و نقل است. سرعت تراموای نه به تندی مترو و نه به کندی اتوبوس است. تراموای قطاری درون‌شهری است که از روی ریل‌های ساخته شده مخصوص گذشته و مسافران خود را جابه‌جا می‌کند.

دانلود پی دی اف

کشتی

می‌دانیم که شهر استانبول شهری است که از سه طرف با دریا محاط شده است. به دلیل همین موقعیت جغرافیایی خاصی که استانبول دارد، کشتی‌ها و خطوط حمل و نقل آبی یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در امر حمل و نقل ایفا می‌کنند.

تنگه بسفر که بین آسیا و اروپا قرار گرفته است، مهم‌ترین راه حمل و نقل بین دوقاره در استانبول است. تنگه بسفر محل تلاقی، دریای مرمره و دریای سیاه است و برای جابه‌جایی بین دو بخش آسیایی و اروپایی، به ترانسفر با کشتی نیاز خواهید داشت. در واقع تا سال ۱۹۷۳ که اولین پل بین بخش اروپایی و آسیایی استانبول افتتاح شد، تنها وسیله حمل و نقل بین این دو قسمت، اتوبوس‌های دریایی بودند. امروزه با وجود اینکه ۳ پل و ۲ تونل قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می‌کنند، هنوز هم اتوبوس‌های دریایی نقش مهمی را برای جابه جایی مسافرین ایفا می‌کنند .

شرکت برگزار کننده ترانسفر در استانبول که ای- دی- او IDO نام دارد با اتوبوس‌های دریایی خود روزانه هزاران مسافر را بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول جابه‌جا می‌کند. این شرکت اتوبوس‌های ویژه‌ای نیز برای جابه‌جا کردن ماشین دارد؛ یعنی اگر شما با ماشین خود میخواهید از بخش آسیایی استانبول به بخش اروپایی سفر کنید، می‌توانید با ماشین وارد اتوبوس‌های دریایی مخصوص شوید که شما را ازیک طرف تنگه به طرف دیگر آن حمل می‌کنند. شرکت ای- دی - او در سال ۲۰۱۱ به عنوان بزرگترین شرکتی که در امر حمل و نقل مسافرین با کشتی فعالیت دارد ، شناخته شده است.

علاوه بر ترانسفر شهر استانبول، اگر میخواهید به جزایر مرمره، جزایر پرینس و همچنین شهر بورسا سفر کنید نیز می‌توانید از این سرویس ترانسفر با کشتی بهره‌مند شوید.

دانلود پی دی اف

تله‌فریک (تله‌کابین) استانبول

همان‌طور که می‌دانید سیستم حمل و نقل عمومی شهر استانبول بسیار قدرتمند و متنوع است. در این طیف گسترده از وسایل نقلیه، دو خط تله‌کابین نیز وجود دارد که کمتر از سایر وسایل نقلیه در میان گردشگران شناخته می‌شود.

خطوط تله‌کابین در استانبول با علائم اختصاری TF۱ و TF۲ شناخته می‌شوند. با سوار شدن به تله‌کابین‌های استانبول می‌توانید مناظر بی‌همتای این شهر را مشاهده کرده و سفری دلچسب برای خود رقم بزنید. هزینه تله‌کابین در شهر استانبول بسته به نوع پرداخت آن متفاوت است؛ اما در حال کلی می‌توان گفت هزینه تله‌کابین با استانبول کارت ۲,۶ لیر و بدن استانبول کارت ۵ لیر می‌باشد.

دانلود پی دی اف

فونیکولر

فونیکولر همان قطار کابلی است که یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های حمل‌و‌نقل استانبول می‌باشد. این سیستم که خط نوستالژیک آن حدفاصل تونل قدیمی در نزدیکی برج گالاتا در محله کاراکوی تا شیشحانه را طی می کرد سومین خط ریلی-کابلی قدیمی جهان است که فعلا فعال نیست اما خط دیگر آن F۱ که کاباتاش را به تکسیم متصل میکند در سال ۲۰۰۵ راه اندازی شده و در حال فعالیت می‌باشد.

خط یک فونیکولر که از تکسیم تا کاباتاش ادامه دارد فاصله تقریبی ۶۵۰ متری خود را در عرض ۵/۲ دقیقه طی کرده و روزانه به طور میانگین ۳۵,۰۰۰ نفر را جا‌به‌جا می‌کند.

دانلود پی دی اف

مارمارای استانبول

مارمارای یکی از انواع سیستم‌های قدرتمند حمل و نقل عمومی است که در شهرهای استانبول و کؤجائلی خدمات جابه‌جایی را برای مسافران خود ارائه می‌دهد. مارمارای استانبول، از منطقه کازلی‌چشمه، در منطقه اروپایی استانبول، شروع شده و در منطقه آیریلیک‌چشمه به پایان می‌رسد.

مارمارای از تونل مخصوصی که در زیر دریا و تنگه بسفر به وجود آمده عبور می‌کند و دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را به یک‌دیگر متصل می‌کند. این تونل ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و با عبور از آن می‌توانید سفر در عمیق‌ترین تونل زیر آبی جهان را تجربه کنید.

علاوه بر آن، مسیر تونل مارمارای یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مسیرها برای تردد بین دو بخش آسیایی اروپایی در استانبول است. این تونل با طول ۸,۵ مایل، از زیر تنگه بسفر گذشته و مارمارای در عرض چند دقیقه مسافت بین دو قاره را می‌پیماید. اولین تونل زیر آبی شهر استانبول تونل مارمارا می‌باشد که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است. تونل مارمارای استانبول یکی از کم‌نظیرترین و عمیق‌تذین تونل‌های آبی جهان است.

دانلود پی دی اف

مینی‌بوس

مینی‌بوس همان‌طور که می‌دانید نوعی وسیله نقلیه عمومی است که در آن امکان استفاده از استانبول‌کارت وجود نداشته و نحوه پرداخت آن، معمولا به صورت نقدی است. به وسایل نقلیه‌ای که تعداد صندلی‌های آن‌ها بین ۶ تا ۱۴ عدد باشد مینی‌بوس گفته می‌شود. مینی‌بوس‌ها ایستگاه‌ها و ساعات تردد خاصی ندارند و در هر زمان و مکانی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دانلود پی دی اف

دولموش

دولموش نوعی مینی‌بوس است که می‌توان آن را برابر با ون‌های موجود در ایران یکی دانست. این خودروها، توانایی جابه‌جایی ۱۰ نفر را داشته و معمولا به عنوان حد فاصل بین تاکسی و اتوبوس شناخته می‌شوند. یکی از تفاوت‌‌های دولموش با اتوبوس، عدم وجود ایستگاه‌های خاص می‌باشد؛ بنابراین دولموش می‌تواند در هر منطقه‌ای مسافران را سوار و پیاده کند. برای استفاده از دولموش، نیازی به استانبول‌کارت نخواهید داشت و هزینه آن، نسبت به مسیرهای مختلف و مسافت‌های طی شده، گوناگون است.

دانلود پی دی اف

تاکسی‌ در استانبول

تاکسی‌های شهری یکی از موارد حیاتی برای گردشگران و افرادی که اتومبیل شخصی ندارند، به حساب می‌آید. تاکسی‌های شهر استانبول معمولا به صورت دربستی فعالیت دارند. هزینه رفت و آمد با تاکسی ممکن است در مقایسه با سایر وسایل نقلیه، بسیار گران‌تر باشد اما باید در نظر داشته باشید که تاکسی‌ها، از جمله وسایل نقلیه‌ای هستند که دسترسی به آ‌ن‌ها بسیار آسان‌تر از سایر وسایل است. امروزه با یکی از رایج‌ترین نوع تاکسی‌ها در ترکیه، استفاده از تاکسی‌های اینترنتی است.

همان‌طور که گفته شد، هزینه تاکسی ممکن است برای عده‌ای بالا باشد؛ تاکسی‌های استانبول مجهز به تاکسی‌مترهایی هستند که بر اساس پارامتر‌های گوناگونی مانند طول مسیر، هزینه پرداختی را محاسبه می‌کنند.

دانلود پی دی اف

دانلود نرم‌افزارهای مسیریابی

با سلام و خسته نباشید!

مشاوره و پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز در زمینه های تورهای گردشگری، اقامتی، مهاجرتی، سرمایه گذاری (خرید ملک و کسب و کار) و تحصیلی

Avatar
کارشناس فروش تور تورچیان

Avatar
مشاور سرمایه گذاری علی همت زاده

Avatar
مشاور مهاجرتی مهدی محمد زاده